Visualki – ReShaper, pierwsze wrażenie.

Jeśli ktoś zapyta mnie, jaki addon do Visual Studio uważam za niezbędny, to wskażę go bez chwili zawahania się. Tak więc dzisiaj chcę napisać kilka słów o dodatku, o którym bardzo chcę za jakiś czas (gdy go znacznie lepiej poznam)  napisać dłuższy artykuł. Oto:

ReShaper C++ for Visual Studio.

Narzędzie znanej i dość lubianej, szczególnie w środowisku programistów Java firmy Jet Brains, na pierwszy rzut oka tylko powiela wbudowane funkcje Visual Studio, takie jak InteliSense. Na samym początku podchodziłem do tego rozszerzenia dość nieufnie i bez entuzjazmu. Jednak po kilku dniach korzystania moje zdanie o tym produkcie zmieniło się całkowicie. ReShaper nawet jeszcze dość nieudolnie wykorzystywany, czasem wręcz (o zgrozo) wspierany myszką, bardzo mocno przyśpiesza samo „klepanie” kodu, wspaniale pokazuje błędy i stylistyczne potknięcia, a co najważniejsze dla amatora: wspiera „ładne” kodowanie, dbając o spójność nazewnictwa, potrafi wskazać wiele złych stylistycznie miejsc kodu, podpowiada ciekawe rozwiązania. 

Dodatkowo jest to nieoceniony przyjaciel przy re faktoringu kodu. Pozwala pewnie zmieniać nazwy zmiennych, klas czy funkcji w całym kodzie, przerabiać w kilka sekund całe bloki kodu i jednocześnie uniknąć głupich błędów i literówek. Opcje takie jak Rearrange code, potrafią wprowadzić co prawda zarówno sporo porządku, jak i totalny chaos w kodzie, ale czasem warto spróbować, jak wygląda porządek, według automatycznych skryptów :). Obecnie powoli nabieram wprawy w wykorzystywaniu podstawowych funkcji rozszerzenia, jednak obiecuje, że ten wpis to tylko „zajawka” kolejnych, już zdecydowanie praktycznych artykułów o tym narzędziu.

Narzędzie możemy pobrać na stronie producenta i przez 30 dni cieszyć się darmową wersją. Potem musimy albo zapłacić 89 euro za pierwszy rok (lub 8.9 za miesiąc), albo sprawdzić, czy nie możemy się ubiegać o licencję darmową lub zniżkową, w ramach programów edukacyjnych lub Open Source. 

Osobiście bardzo polecam przetestowanie ReShapera, bo na prawdę warto.

Tym razem wyjątkowo: Ważne skróty klawiaturowe dla ReShaper:

 • Alt + Enter          szybka naprawa, “Swiss Army knife”
 • Alt + Insert         generowanie kodu
 • Ctrl + Shift + R     kontekstowy refactoring
 • Ctrl + N             nawigacja/wyszukiwanie
 • Ctrl + Alt + G       nawigacja, zależnie od kontekstu
 • Alt + P              parametry metod (wszystkie przeciążenia)
 • Ctrl + Alt + H       hierarchia obiektów, dziedziczenia, itp
 • Ctrl + F11           struktura pliku: sortowanie ręczne, refaktoring, otaczanie fragmentów,
 • Ctrl + Space         uzupełnianie składni, dodatkowo podpowiada nazwy zmiennych
 • Ctrl + Shift + Space kontekstowe podpowiedzi
 

Jedna myśl na temat “Visualki – ReShaper, pierwsze wrażenie.

  Dodaj komentarz