Moje główne źródła wiedzy.

Obiecałem napisać, z jakich materiałów korzystam, więc oto lista, wraz z krótkimi spostrzeżeniami własnymi:

Jakich książek używam do nauki C++:?

– Alex Allain, C++ Przewodnik dla początkujących.
Bardzo fajnie i lekko napisana książka, osobiście nie przepadam za takim stylem, jednak na sam początek warto.

– Stephen Prata, Język C++ Szkoła programowania.
Moja ulubiona „cegła”. Bardzo rzeczowy, niezwykle sumienny, jednak dość trudny na sam
początek podręcznik. Jeśli opanujesz już wiedzę z pierwszej pozycji, to ta książka pozwoli ci sobie ją odświeżyć, usystematyzować, oraz nauczysz się naprawdę bardzo dużo nowych rzeczy.

Do tego z zakresu wiedzy uniwersalnej:

– P. Wróblewski, Algorytmy, Struktury danych i techniki programowania (z rozwiązaniami i przykładami w C++)
Bardzo fajna, rzeczowa i dość prosto napisana książka. Ja uwielbiam ją czytać w podróży, natomiast jeśli czytam, gdy leże w łóżku, zasypiam po najdalej jednej stronie.

– Rusz głową! Wzorce projektowe.
Co prawda oparte na Javie, ale można spokojnie zrozumieć, znając już podstawy programowania obiektowego w C++. O doświadczeniach ze wzorcami projektowymi na pewno napiszę osobno, bo jestem właśnie w trakcie lektury, i moje oczy otwierają się ze zdumienia, jak prosto można zrobić różne rzeczy, które do niedawna spędzały mi sen z oczu.

– Mirosław J. Kubiak, C++ Zadania z programowania z przykładowymi rozwiązaniami.
Ta książka nie przemawia do mnie. Nużące schematyczne i nudne zadania nie dają żadnej satysfakcji z ich rozwiązywania. Jeśli ktoś lubił w szkole rozwiązywać zadania z matematyki, to prawdopodobnie polubi tę książkę.

 

Kursy na Udemy, które mogę śmiało polecić:

– The Ultimate GIT 5-day Challenge
Darmowy i Bardzo przejrzysty kurs podstaw Gita, Czysty i zrozumiały angielski. Serdecznie polecam.

– Git Started with GitHub
Jeśli poprzedni kurs nie przypadł ci do gustu, to sprawdź ten. Bardzo wyraźny lektor, a kurs także darmowy.

– C++ Tutorial for Complete Beginners
Bardzo spokojnie i powolutku prowadzony kurs od absolutnych podstaw. Czysty, prosty i bardzo zrozumiały angielski. Do tego całkowicie darmowy.

– Learn C++ by Creating
Kolejny darmowy kurs nastawiony na początkujących. długi wstęp wprowadzający w Visual Studio, potem prowadzący zachęca do nauki przez pisanie programów. Angielski akceptowalny, ale już nie tak wyraźny, jak na poprzednich kursach.

– Beginning C++ Templates
Bezpłatny kurs tematyczny dla ciut bardziej zaawansowanych, bardzo przejrzyście prowadzony, ale wymagający sporo skupienia. Prosty i wyraźny angielski z bardzo mocnym akcentem rodem z Indii.

– Origami Paper crafts – Elementary Course
Jeśli programowanie cię przerosło, potrzebujesz chwili oddechu, relaksu i… ciężkiej nerwicy na widok kartki papieru, to serdecznie polecam. Darmowy, prowadzony w bardzo łatwym do zrozumienia angielskim.

– Java od Podstaw do Eksperta – twórz własne aplikacje
Darmowy kurs po polsku. Bardzo miły, powolne i spokojne tempo nauczania, ale czasem prowadzący się ciut gubi i trzeba chwilkę pomyśleć, co miał na myśli. Nie jestem tym kursem zachwycony, ale nie mogę powiedzieć, że jest zły. Tym razem Nie C++, ale czasem trzeba odpocząć i pouczyć się czegoś nowego od podstaw.

– QT C++ GUI Tutorial For Beginners
QT, czyli moje wyzwanie na najbliższe tygodnie. Kurs kupiłem na promocji za 39 zł i nie żałuje. Jeśli masz problemy z ze zrozumieniem angielskiego z bardzo mocnym akcentem swoistym dla mieszkańców Indii czy Pakistanu to nie polecam.

To tyle na dziś, wkrótce napiszę o stronach, blogach i forach, które przypadły mi do serca.

 

Dodaj komentarz