Jakich narzędzi używam

Na sam początek opisze jakich programów używam na co dzień do programowania i mniej więcej dlaczego. Oczywiście chętnie zapoznam się z każdym do tej pory nieznanym mi programem, bo może jednak pomyliłem się w wyborze.

Pracuje na Windows 10, co już narzuca pewne rozwiązania, a uniemożliwia inne. Nie korzystam z Linuksa, bo brakuje mu uniwersalności i oprogramowania,  a dla mnie komputer ma być do pracy, grania, oglądania filmów, przeglądania sieci bez żadnego kombinowania… Poza tym szkoda czasu na wyważanie otwartych okien. (Oczywiście Linuksa jakoś tam znam, chociaż jeszcze z czasów, kiedy sama instalacja byłą zjawiskiem z pogranicza czarnej magii i wschodnich sztuk medytacyjnych, a dalsze użytkowanie było jeszcze mniej przyjazne).

Najpierw mój ulubiony C++ (i pewnie co tam da się obsłużyć w przyszłości). Tu po kilku próbach
skończyło się na Visual Studio community 2017. Bardzo wygodne i rozbudowane IDE, posiadające masę dodatków, materiałów i potężne community. Jedyna jak dla mnie wada w porównaniu z innymi IDE instaluje się godzinami, zajmuje masę miejsca na dysku i w pamięci, więc na prawdę komputer z dyskiem SSD i 6GB ram traktujemy jako niezbędne minimum. No i bardzo rozważnie podchodzimy podczas do tego, co wybrać do instalowania a czego nie potrzebujemy.
Visual Studio 2017 Community

Nowość jak dla mnie, czyli Java, po wstępnych testach darmowa wersja InteliJ IDEA Community, jak na razie z „dlaczego?” bo ładnie pokazuje błędy i sugestie i ładnie wygląda, ale nie powiem (jak w przypadku VS’17), że to najlepszy wybór, bo z Jawą bawię się ledwo od tygodnia i wszystko może się jeszcze zmienić.
inteliJ IDEA

Dodatkowo: Git, tu w wypadku Visual Studio korzystam z możliwości wbudowanych i adonów do Git i GitHuba natomiast pierwsze zabawy z Git w Javie zaczynam obsługiwać na zmianę z Git bash oraz GitHub Desktop i jak na razie ciężko powiedzieć co do mnie bardziej przemawia.
Git
Github Desktop

Do szybkiego zapisywania pomysłów „gdziekolwiek jestem” korzystam z OneNote i co prawda przypadł mi do gustu dużo bardziej od Evernote, ale nadal czuje jakiś taki niedosyt i konieczność poszukania czegoś lepszego. Za to do szybkiej edycji (w tym i w GitBash) notepad++ i nie zamienię na inny!
OneNote
Notepad++

/*
Natomiast do monitorowania swoich wyjazdów na rowerze korzystam z programu Strava, ale dopiero od tego roku… wcześniej był Runkeeper, ale z wersji na wersję zaczynał mieć coraz większe wymagania, aż okazało się, że 2-letni smartfon ze średniej półki po prostu nie daje rady i tak po chyba 6 latach nastąpiło pożegnanie. A z Stravy jak na razie jestem zadowolony bardzo.
Strava
*/

Czemu nie: … (cokolwiek innego).  – tu mogą być trzy odpowiedzi:
1. Hmm, nie znam, muszę spróbować.
2. Bo nie spełnia moich wymagań, ma jakieś bardzo rażące mnie braki lub powoduje problemy, a jak to naprawią, nie wykluczam, że się skuszę.
3. Spróbowałem, ale mi nie leżało… sporadycznie zdarza mi się jakieś narzędzie, do którego zapałam nienawiścią, ale tez nie często jest to miłość od pierwszego wejrzenia. Jeśli mogę to po upewnieniu się, że jakieś narzędzie mi nie pasuje, staram się go po prostu nie używać.

Dodaj komentarz