Strona główna » Blog » pobocza » Programowanie – co to jest, i czy mogę się nauczyć?

Programowanie – co to jest, i czy mogę się nauczyć?

Witaj!

Jeśli czytasz ten artykuł, to zapewne o programowaniu wiesz tylko tyle, że istnieje. W tym artykule chcę, w jak najbardziej przystępny sposób opisać co to jest, jak się to robi oraz, czy można się tego ot tak nauczyć?

Co to jest programowanie?

Program to nic innego jak przepis, który krok po kroku mówi komputerowi, co ma zrobić. Wyobraźmy sobie, że komputer to nasz nowy pomocnik kuchenny, który co prawda wie, jak działa mniej więcej sprzęt kuchenny, ale nic więcej. I wtedy wkraczamy my – i tworzymy program gotowania, wydając pomocnikowi komendy… Weź tuzin jaj, rozdziel żółtka od białek, zmiksuj białka mikserem na pianę, uprzednio dodając szczyptę soli…. Moment – co to jest tuzin? Jakie mieszadełka do miksera? Jak rozbijać te jajka? Czy już piana dobra?…  Niestety, nasz pomocnik okazał się ciężkim przypadkiem… tak ciężkim, jak komputer.

Niestety komputer nie myśli (podobnie jak nasz pomocnik) i trzeba mu bardzo dokładnie wszystko wytłumaczyć, każdy najmniejszy krok musimy zawrzeć w programie. To wydaje się dość uciążliwe, jednak dość szybko może przerodzić się w niezłą zabawę, wystarczy, że opanujemy podstawy i zaczniemy rozmawiać z komputerem w jego języku, a jest tych języków wiele, prawie jak u ludzi i jest w czym wybierać. Jak taka „rozmowa” wyglądałaby po polsku? Mniej więcej tak:

Teraz zacznij robić to co ci mówię
Wyświetl na ekranie tekst "witaj! jak masz na imię"
czekaj na odpowiedź użytkownika, a gdy ją uzyskasz: zapamiętaj ją
sprawdź jaka jest ostatnia litera imienia
jeśli imię kończy się na "a" napisz "O, fajna z ciebie dziewucha"
jeśli imię nie kończy się na "a" napisz "O Fajny chłopak jesteś"....
 

I tak dalej, kroczek po kroczku prowadzimy komputer, aby wykonywał dokładnie to, co od niego chcemy. Oczywiście posługujemy się nie polskimi zdaniami, tylko komendami języka oprogramowania, tutaj bardzo przyda się znajomość Angielskiego, gdyż większość komend jest niczym innym, jak słowami z tego języka. Do tego troszeczkę „Gramatyki” a w zasadzie składni, bo komputer jest niezwykle czuły na to, jak do niego mówimy, liczy się każdy nawias, każda kropka czy kolejność zapisu, ale przy „zdaniach” które na początku nie przekraczają 4-6 „słów” to naprawdę nie jest trudne. Gwarantuje, że nawet łatwiejsze niż użeranie się w rodzimym języku z naszym pomocnikiem kuchennym.

Czy mogę się tego nauczyć?

Ok, zaraz zrobimy test! Skoro już wiesz co to jest programowanie, to jeśli potrafisz powiedzieć, co zrobi pseudo program zapisany poniżej, to znaczy, że jesteś w stanie rozpocząć naukę programowania, i na pewno coś osiągniesz – jak dużo, to już zależy od czasu i samo zaparcia w nauce. Tak więc nasz program (nie jest on w żadnym języku programowania, ale to na prawdę nic nie zmienia)

rozpocznij program
Wypisz „Ile masz lat”
wczytaj wiek
jeśli wiek < 18 wypisz „jesteś niepełnoletni”
jeśli wiek = 18 wypisz „Oh! Jesteś w najfajniejszym wieku w życiu!”
jeśli wiek >18 wypisz „Witam, jesteś poważną, pełnoletnią osobą”
wypisz „koniec programu, do widzenia następnym razem”
zakończ program

 

I jak? Wiesz, co zrobi ten program? Świetnie, a teraz po prostu podstawiając pod polskie słowa odpowiednie komendy i czasem dodając tu i ówdzie jakiś nawias czy średnik możesz kazać wykonać dokładnie te zadania swojemu komputerowi. 

Oczywiście, wraz z nauką pojawiają się coraz trudniejsze zagadnienia, całość się komplikuje, ale powoli zdobywając wiedzę, uczymy się tego jak robienia na drutach: najpierw łańcuszek, potem gładki kawałek szalika, potem wzorek, kolorowe włóczki… krok po kroku można opanować powoli nawet najtrudniejsze techniki i rozwiązać pozornie niemożliwe do rozwiązania problemy. 

Czy programowanie jest dla mnie?

Na to pytanie nie ma odpowiedzi wprost. Jeśli poczujesz, że to lubisz, że jest to coś fajnego to tak, jest to dla ciebie, ale jeśli ktoś nie lubi programować, zabrał się za to tylko bo wszędzie mówią, że to wspaniała kasa, doskonała robota to odradzam iść w tym kierunku, bo programowanie na siłę nie dość, że będzie diabelnie ciężkie do nauczenia, to potem stanie się pracą – koszmarem, codzienną walką o przetrwanie i „byle do końca”.  Pamiętaj też, że do nauki programowania potrzebna jest konsekwencja i czas. Dla hobbysty wystarczy siąść sobie raz na dzień/dwa przez godzinkę czy dwie i powolutku się rozwijać, dla kogoś, kto ma ambicję pracować w zawodzie poświęcenie mniej niż 4-5 godzin dziennie przez 5 dni w tygodniu rozciągnie czas nauki do wymaganego poziomu z miesięcy na lata. Jak ktoś mnie pyta, czy to dla niego zwykle radzę: dojdź do poziomu, gdy samodzielnie napiszesz pierwszy program, który będzie działał i miał praktyczne zastosowanie (to zajmuje kilka – kilkanaście godzin nauki, więc nie dużo) i wtedy będziesz wiedzieć, czy sprawiło to radość, czy było tylko mozolnym i męczącym zmaganiem z kodem.

 

Na zakończenie

Teraz już wiesz, co to jest programowanie, jak sprawdzić, czy się do tego nadajesz i czy to lubisz. Od tego momentu tylko od ciebie zależy czy twoje zainteresowania poszybują w tym kierunku. I nigdy nie daj sobie wmówić, że posiadanie humanistycznego umysłu, bycie kobietą, dojrzały wiek czy cokolwiek innego jest jakąkolwiek przeszkodą w programowaniu – bo to kłamstwo, i jedynie sami możemy dać sobie odpowiedź na to, czy nam to leży, czy się podoba, czy jest to hobby a może nawet praca dla nas. 

 

Merlin duma nad grzybemA oto nasz pomocnik, podczas próby przygotowania grzyba do suszenia – programowanie na prawdę jest prostsze 😉 

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.